:: دوره 1، شماره 2 - ( 6-1396 ) ::
جلد 1 شماره 2 صفحات 38-45 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان موفقیت احیای قلبی ریوی و عوامل مرتبط با آن در اورژانس و بخش‌های بیمارستان‌های آموزشی درمانی شهرستان زاهدان، 1395
اطهره نذری پنجکی، نرگس سالاری، معصوم خوش فطرت*
دپارتمان بیهوشی و مراقبت‌های ویژه، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
چکیده:   (1820 مشاهده)
زمینه و هدف: احیای قلبی-ریوی (CPR) شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال قلب و مغز در فردی که هوشیاری خود را از دست داده، انجام می‌شود. مطالعه حاضر با هدف تعیین میزان موفقیت احیای قلبی ریوی در اورژانس و بخشهای بیمارستان‌های آموزشی درمانی شهرستان زاهدان و به منظور کمک در بهبود شرایط و تمهیدات موثر در بیمارستان‌ها جهت افزایش موفقیت احیای قلبی-ریوی صورت گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی- مقطعی، از مهر تا اسفند 1395، تعداد 199 نفر از بیمارانی که در اورژانس و بخش‌های بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دچار ایست قلبی-ریوی شدند و تحت CPR قرار گرفتند به روش در دسترس، بررسی شدند. اطلاعات با استفاده از چک لیست محقق ساخته جمع‌آوری و جهت تجزیه و تحلیل وارد نرم افزار SPSS گردید. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمارهای توصیفی مناسب استفاده گردید.
یافته‌ها: میانگین سن بیماران 43 سال بود. علل زمینه‌ای مرتبط با بیماری‌های داخلی با فراوانی 6/23 درصد در صدر جدول علت ایست قلبی- ریوی قرار داشت. همچنین 7/36 درصد از احیاءهای انجام شده موفقیت‌آمیز بود. بین علت زمینه‌ای ایست قلبی- ریوی با نتیجه CPR ارتباط معناداری مشاهده نشد. در نهایت چهار درصد از افراد، زنده از بیمارستان مرخص شدند..
نتیجه‌گیری: بر اسـاس یافته‌ها، بین علت زمیـنه‌ای ایسـت قلبی-ریوی با نتیـجه‌ی احـیاء ارتـباط معناداری نبود. همچنین درصـد موفقیت احیاء در بیمارستان‌های مورد مطالعه نسبت به سایر مطالعات انجام شده در داخل کشور بالا بود اما درصد قابل توجهی از افراد مورد مطالعه‌ی حاضر فوت نمودند.
 
واژه‌های کلیدی: احیای قلبی- ریوی، ایست قلبی- تنفسی، اورژانس، علت زمینه، میزان موفقیت، نتیجه احیاء
متن کامل [PDF 549 kb]   (1007 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/8/5 | ویرایش نهایی: 1397/6/31 | انتشار: 1396/6/24


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 2 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها