:: دوره 1، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 1-11 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین اولویت‌های پژوهشی مراکز اورژانس بیمارستان‌های آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهر زنجان: یک مطالعه دلفی
پریما شهامتی، محمدرضا دین محمدی* ، علی آقاجانلو
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
چکیده:   (1666 مشاهده)

زمینه و هدف: تعیین اولویت‌ها نقش مهمی در مدیریت پژوهش‌های حوزه سلامت کشورها دارد. اهمیت آن در زمانی که با محدودیت منابع مالی و انسانی مواجه هستیم، دو چندان می گردد. این مطالعه با هدف تدوین اولویت های پژوهشی مراکز اورژانس بیمارستان‌های آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهر زنجان در سال1394 انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه روش سه مرحله‌ای دلفی، با استفاده از روش نمونه‌گیری هدفمند تعداد 44 نفر متشکل از مدیر گروه‌های اورژانس، اعضای هیات علمی پزشکی و پرستاری اورژانس، مسئول بخش‌های اورژانس، سرپرستاران بخش‌های اورژانس و سوپروایزرهای آموزشی بیمارستان‌ها و پزشکان، پرستاران و ماماهای دارای حداقل یک سال سابقه کار در بخش اورژانس انتخاب شدند. مطالعه در سه راند متوالی انجام و داده‌های کیفی با روش تحلیل محتوی و داده‌های کمی با آمار توصیفی و نرم افزار SPSS Ver.22 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کیفی و کمی داده‌های راندهای سه‌گانه منجر به 51 موضوع پژوهشی دارای اولویت در سه حیطه آموزشی (16 موضوع)، مدیریتی (26 موضوع) و بالینی (9 موضوع) گردید و مورد اجماع قرار گرفت.
نتیجه‌گیری: اولویت‌های پژوهشی تدوین شده می تواند ذینفعان مطالعه را در انتخاب موضوعات و تمرکز بر فعالیت های پژوهشی آینده راهنمایی نماید. همچنین تخصیص منابع و بودجه های پژوهشی را هدفمند نماید.

واژه‌های کلیدی: اولویت پژوهشی، روش دلفی، بخش اورژانس
متن کامل [PDF 575 kb]   (941 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۱ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۹/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها