:: دوره 1، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 61-68 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی شاخص‌های عملکرد اورژانس پیش بیمارستانی شهر بیرجند، سال1393
اسماعیل صبوری* ، مریم نادری، امید صبوری، یحیی محمدی، فاطمه توکلی کرقند
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (1493 مشاهده)

زمینه و هدف: امروزه مراقبت‌های پیش بیمارستانی یک جزء اساسی در درمان بیماران اورژانسی است. درستی عملکرد قسمت‌های مختلف این سیستم منجر به پیشگیری از فوت و معلولیت می‌گردد، این مطالعه با هدف ارزیابی شاخص‌های عملکرد اورژانس‌های پیش بیمارستانی شهر بیرجند در سال 1393 انجام شد.
روش بررسی: مطالعه‌ی توصیفی در پنج پایگاه اورژانس سطح شهر بیرجند انجام شد. داده‌های مربوط به کارکنان و تجهیزات موجود در پایگاه‌های اورژانس با استفاده از چک لیست استخراج شد و گزارش ماموریت‌ها از طریق اطلاعات ثبت شده در پایگاه مرکزی مورد بررسی قرار گرفت. وضعیت نیروی انسانی و زمان پاسخ با استاندارد وزارت بهداشت و وضعیت تجهیزات با استاندارد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مقایسه گردید.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد هیچ یک از پایگاه‌ها دارای نیروی انسانی کافی نیستند و هیچ کدام از آمبولانس‌های پایگاه‌های اورژانس، دارای تمامی تجهیزات مورد نیاز نبوده‌اند. بهترین وضعیت، مربوط به تجهیزات تشخیصی (63/96 درصد) و بیشترین کمبود، مربوط به تجهیزات حفاظت شخصی (94/17درصد) بود.
نتیجه‌گیری: رفع کمبودهای نیروی انسانی و تجهیز آمبولانس‌های پایگاه‌های اورژانس به خصوص از نظر تجهیزات حفاظت شخصی ضروری به نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: اورژانس پیش بیمارستانی، ارزیابی، شاخص عملکرد، بیرجند
متن کامل [PDF 583 kb]   (1122 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۶/۱۱/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 1، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها